Naglavne uši – kaj bi morali starši vedeti
Mnoge starše zajame panika, ko v otrokovih laseh opazijo majhno belo »smet«. Seveda so naglavne uši visoko na lestvici neprijetnih stvari, vendar pa običajno ne povzročijo resne bolezni. Tukaj boste našli vse informacije, ki jih potrebujete za prevzem nadzora nad naglavnimi ušmi.
Kaj so naglavne uši
Naglavne uši so majhni insekti, paraziti sivkasto-bele barve, dolgi od 2 do 4 mm, ki se držijo na laseh blizu lasišča in vratu ter se hranijo s človeško krvjo. Jajčeca naglavnih uši, gnide, so prilepljene na laseh tik ob lasišču in jih je še težje opaziti.
Kdo lahko dobi naglavne uši
Naglavne uši so najbolj pogoste pri majhnih otrocih, ki hodijo v vrtec ali šolo. Otroci te starosti se pogosto igrajo tesno skupaj in se stikajo z glavami ter si pogosto izmenjujejo glavnike, krtače,kape, sponke in podobne stvari.
Tako imajo tudi starši, ki živijo z majhnimi otroci, več možnosti, da dobijo naglavne uši.
Kako se naglavne uši širijo
Naglavne uši se ponavadi širijo preko neposrednega kontakta z glavami, saj tako lahko preidejo z ene glave na drugo. Naglavne uši lahko kratek čas preživijo tudi na oblačilih ali drugih osebnih predmetih, tako da se lahko širijo tudi preko skupnega glavnika ali krtače. Naglavne uši ne morejo leteti in skakati z ene osebe na drugo.
Kako opazimo naglavne uši
Čeprav so naglavne uši in njihove gnide majhne, jih lahko opazimo s prostimi očmi. Naglavne uši so lahko bele, temno sive ali rjave barve. Najpogosteje se zadržujejo na zadnji strani lasišča v bližini vratu in za uhlji.
Gnide so majhne, svetle, najpogosteje bele, sijoče, podolgovate, jajčaste oblike, velikosti okoli 1 mm in čvrsto prilepljene na lase. Če poskusite gnido potisniti, se ne bo premaknila. Nedavne raziskave kažejo, da ušivost najlažje ugotovimo s česanjem mokrih las.
Simptomi ušivosti
Pogosto jo edini znak za okužbo to, da opazimo naglavno uš. Če so na laseh samo gnide, to še ne pomeni okužbe.
Pri mnogih otrocih naglavne uši ne povzročajo nelagodja. Ko se pojavijo simptomi, je to najpogosteje srbenje lasišča, ki se lahko pojavi šele nekaj tednov ali mesecev po tem, ko se naglavne uši že naselijo na glavi.
Alergije
Srbenje lasišča je reakcija na ugrize naglavnih uši. S praskanjem lahko povzročimo vnetje ali razdraženo kožo. Taka koža se lahko okuži, čeprav to ni običajno. Če koža postane rdeča, otekla ali boleča ali pa vratne bezgavke otečejo, takoj pokličite zdravnika, saj so to lahko znaki kožne okužbe.
Sum na ušivost
Naglavne uši ne bodo izginile same. Če sumite , da ima vaš otrok naglavne uši, se morate takoj lotiti naslednjih korakov.
Pokličite otrokovega pediatra, da bo potrdil ušivost. Obvestite vrtec ali šolo, da bodo lahko tudi ostali preverili ušivost pri svojih otrocih. Preverite tudi pri ostalih družinskih članih, če imajo naglavne uši. Potem se vsi hkrati lotite razuševanja.
Razuševanje
Pri izbiri preparata upoštevamo učinkovitost, stranske učinke, odpornost naglavnih uši na preparate in starost otrok.
Glede na dostopnost na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (pdf) priporočajo naslednje:
- Za otroke, starejše od dveh mesecev: preparat iz skupine insekticidov s permetrinom v obliki šampona, ki vsebuje 1% permetrinv 20% izopropanolu. Razušujemo dvakrat v razmaku 7 do 10 dni
- Za dojenčke, zelo majhne otroke in otroke, pri katerih ne smemo uporabljati permetrina: beli vazelin, s katerim premažemo lasišče in ga čez noč pustimo pokritega s kopalno kapo ali plenico. Izpiranje traja več dni.
- Za otroke, starejše od pol leta: 5% benzyl alkoholni losjon. Razušujemo dvakrat v razmaku enega tedna.
Spodimo naglavne uši iz svojega doma
Čeprav naglavne uši ne živijo dolgo, če niso na človeku, je najbolje strojno oprati posteljnino vsakogar, ki je v stiku z naglavnimi ušmi. Tudi vsa oblačila, ki so bila nošena v zadnjih dveh dneh, je treba oprati z vročo vodo. Čeprav so staršem včasih svetovali, da naj operejo in dajo v karanteno vse plišaste igračke, strokovnjaki pravijo, da to ni potrebno. Če ima vaš otrok priljubljeno igračo za spanje, jo dajte v vroč sušilnik za pol ure, kar bo uničilo vse majhne nepovabljence.
Domači pripravki za razuševanje
Nekateri trdijo, da so majoneza, kis in eterično olje čajevca učinkovita naravna sredstva proti naglavnim ušem. Če majonezo na debelo namažemo na lasišče in jo pod kopalno kapo pustimo čez noč, naj bi ta zadušila vse naglavne uši. Za kis naj bi veljalo, da raztopi lepilo, s katerim so gnide prilepljene na lase.
Čeprav ni znanstvenih dokazov, ki bi podprli te trditve, pediatri pravijo, da ni škode, če jih poskusite. Vendar se ne bi smeli zanašati le na njih.
Gosti glavnik
Česanje z gostim glavnikom je še en način, s katerim se lahko znebimo naglavnih uši. Tak glavnik ima dovolj goste zobe, da lahko z njim izvlečete iz las naglavne uši in njihove gnide. Uporabljali so ga že v starem Egiptu – goste glavnike so našli tudi v egipčanskih grobnicah. Slaba stran takega odstranjevanja naglavnih uši je, da za to potrebujemo čas in potrpljenje, saj moramo z glavnikom počesati prav vsak las. Bolj učinkovito je, če gosti glavnik uporabimo po razuševanju s preparati, da se tako znebimo še vseh ostalih naglavnih uši in gnid.
Miti o naglavnih ušeh
Naglavne uši niso nadloga nižjih slojev in niso znak pomanjkljive higiene. Naglavne uši lahko dobi vsak, ne glede na višino dohodka, družbeni razred ali higieno. Naglavne uši lahko preživijo pod vodo tudi do 6 ur, tako da so otroci, ki se redno kopajo, prav tako ranljivi. Dobra novica je, da uši ne prenašajo bolezni.
Preventiva
Če imate male otroke, lahko zelo malo storite, da bi se ubranili pred naglavnimi ušmi. Otroci so otroci in ko med igro stikajo glave skupaj, naglavne uši lahko preidejo z ene glave na drugo. Najboljša obramba je redno pregledovanje las in lasišča, da lahko naglavne uši opazimo čim prej. Hitro razuševanje lahko prepreči širjenje naglavnih uši na ostale člane družine.