Poletne težave s kožo in ukrepi za pomoč
Poletje je tukaj in z njim težave s kožo. Kako zagotoviti, da ostane zaščitena, navlažena in brez infekcij? V članku si bomo ogledali nekaj rešitev za najbolj običajne poletne težave s kožo.
Srbečica in izpuščaji (miliaria)
Poleti se radi pojavijo srbeči izpuščaji zaradi zamašenih znojnih žlez, predvsem na predelih pokritih z oblačili. Pri zelo hudih primerih lahko privedejo tudi do vročinske kapi, ker telo ne zmore kontrolirati svoje temperature.
Preventiva in zdravljenje
Izogibajte se direktni izpostavljenosti vročini in vlagi ter omejite naporno fizično aktivnost.
Prizadeta območja kože ohranjajte na suhem in hladnem, pomagate si lahko tudi s hladnimi prhami. Zadržujte se v klimatsko ohlajenih prosorih.
Nosite ohlapna bombažna oblačila in ne uporabljajte kozmetike na oljni bazi.
Gel s kalaminom ali blaga steroidna krema, ki jo predpiše zdavnik, pomagata olajšati srbenje in draženje kože. V lekarni so na voljo tudi razni pudri in praški, ki pomagajo pomiriti kožo.
Kopel z ovsenimi kosmiči, suknjarska glina (Multani mitti), sandalovina in nim so naravna zdravila, ki blagodejno in pomirjujoče delujejo na kožo.
Ne pozabite tudi na zadosten vnos tekočine. Najbolj primerni so voda, sveže stisnjeni sadni sokovi in pijače z glukozo in vitminom C. Izogibajte se pretirano mrzlih pijač, saj le-te povzročajo dehidracijo.
Mozolji in mastna koža
Sebum, ki ga proizvajajo in izločajo žleze lojnice, odmrle kožne celice in umazanija, ki se nabere na koži so odlična kombinacija za nastanek mozoljev. Tudi nanašanje make-upa s čopiči in gobicami, ki niso dobro očiščeni lahko povzroči izbruh mozoljev.
Preventiva in zdravljenje
Obraz umivajte trikrat na dan s čistilnim gelom proti aknam, ki vsebuje salicilno kislino, glikolno kislino, olje čajevca, nim, mikrogranule oz. ostale sestavine, ki prodrejo globoko v pore in temeljito očistijo kožo.
Pripomočke za nanašanje make-upa dobro očistite in uporabljajte ustrezno kozmetiko.
Omejite uživanje hrane, bogate s sladkorji in maščobami.
Pri roki vedno imejte čistilne robčke za odstranjevanje maščob in umazanije z obraza.
Zelo učinkovita v boju proti je aknam je tudi maska za obraz na osnovi črnega blata.
V zelo hudih primerih je potreben posvet pri zdravniku, ki bo predpisal ustrezno terapijo. Brazgotine, nastale zaradi aken in mozoljev, pa danes uspešno zdravijo tudi z laserjem.
Zagorelost in pigmentacija
Zagorelost je reakcija telesa na izpostavljenost močni sončni svetlobi. Daljša in močnejša izpostavljenost pa lahko povzroči rdečico, luščenje kože, opekline in neenakomerno razporeditev pigmenta, kar se kaže kot pege in lise na koži.
Preventiva in zdravljenje
Uporabljajte sončne kreme s širokim spektrom UVA, B in C filtrov ter zaščitnim faktorjem (SPF) 30 ali več. Naj bodo odporne proti vodi in potenju. Kremo nanesite vsaj 20 minut pred izpostavljenostjo soncu. Če se zunaj zadržujete dlje časa, kremo nanašajte na vsake tri ure. Sončne kreme nas ščitijo pred opkelinami, pegami, gubami, pigmentacijo in kožnim rakom. Za nasvet, katera krema najbolje ustreza vašemu tipu kože, se posvetujte z dermatologom.
Kot dodatno zaščito pred soncem uporabljajte senčnike, čepice, slamnike s širokimi krajci in lahka svetla bombažna oblačila. Kvalitetna sončna očala, ki ščitijo oči pred UV sevanjem, so poleti nuja.
Pijte veliko vode in zaužijte 1000mg vitamina C dnevno.
Po zadrževanju na soncu uporabljajte hladilne kreme za po sončenju. Aloa vera gel in losjon s kalaminom delujeta blažilno na opekline.
Če potujete z avtom, okna zaščitite s senčniki za steklo.
Za zmanjšanje učinkov pretiranega sončenja si lahko pomagate z laserskimi terapijami, kemičnim pilingom, mikrodermoabrazijo. Vedno se posvetujte tudi s svojim dermatologom.
Bakterijske in glivične kožne infekcije
Kožne infekcije so pogoste predvsem pri ljudeh, ki uporabljajo javni promet ali se zadržujejo v natrpanih prostorih, saj so zelo nalezljive. Bakterijske infekcije, kot so turi, folikulitis (okužba lasnega mešička) in glivične okužbe na področju rok, pasu in dimelj se pojavijo zaradi kombinacije vročine, vlage, orpijetih oblačil, prekomerne telesne teže in umazanije.
Preventiva in zdravljenje
Redno si umivajte roke, če se zadržujete na javnih mestih uporabljajte razkužilo.
Nosite udobna in ne pretesna oblačila, ne obiskujte bazenov, kjer je čistoča vprašljiva, pazite na vreznine pri britju. Izogibajte se prenatrpanih prostorov. Ko pridete domov, se stuširajte in umijte z antibakterijskim milom. Uporabljajte praške in pršila proti glivicam.
Če se stanje poslabša, se posvetujte s svojim zdravnikom ali dermatologom.
Previdni bodite tudi pri stiku z družinskimi člani, sodelavci in drugimi ljudmi, saj so te okužbe zelo nalezljive in se hitro ponovijo.
Neukročeni lasje
Poleti postanejo lasje statični, suhi, lomljivi saj vlaga in vročina poškodujeta povrhnjico lasu. Zaradi povečanega potenja se lasišče hitreje zmasti.
Preventiva in zdravljenje
Lasišče perite dva- do trikrat na teden. Uporabljajte blag šampon in utrjevalec za lase. Če ste nagnjeni k prhljaju, uporabljajte šampon proti prhljaju. Balzami za lase brez izpiranja ščitijo lase pred izgubo vlage, soncem in onesnaženostjo.
Za večji lesk je učinkovito izpiranje las z razredčenim jabolčnim kisom.
Če nosite lase spuščene, posezite po serumih, ki vsebujejo zaščito pred soncem. Speti lasje so nekoliko manj izpostavljeni potenju in vročini.
Če vse te nasvete na kratko strnemo, je rešitev poletnih težav s kožo in lasmi v tem, da pijemo dovolj tekočine, zaščitim kožo pred pretiranim izpostavljanjem soncu in se izogibamo situacijam in krajem, kjer je gneča in kjer se okužbe hitro prenašajo.