Sarkazem – pogosta oblika humorja, ki za otroke ni primerna

Humor je način izražanja, ki ga uporabljajo tako otroci kot tudi starši. Z njim sproščamo napete trenutke, se zbližujemo z drugimi, se zabavamo, izražamo svoje nestrinjanje ali dvom in podobno. Mnoge raziskave kažejo na vrsto pozitivnih učinkov, ki jih imata smeh in humor lahko tako na otroke kot starše. Pomembno pa se je zavedati, da poznamo več različnih oblik humorja in da vse oblike nimajo enakega učinka ter niso primerne za vsako situacijo.

Sarkazem - pogosta oblika humorja, ki za otroke ni primerna

Sarkazem

Ena izmed oblik humorja je tudi sarkazem. Nekateri starši ga uporabljajo pogosteje, drugi le redko. Uporabljamo ga, kadar z njim izražamo misli, s katerimi se v resnici ne strinjamo ter imamo pravzaprav drugačno mnenje, ki pa ga ne izrazimo. Odrasli ljudje sarkazem zaznajo zaradi nebesedne komunikacije, kot so ton glasu, geste, govorica telesa in podobno. Npr. nekomu z naveličanim glasom rečemo: “To je pa res fantastična zamisel!” in zraven zavzdihnemo ter zavijemo z očmi.

Zakaj sarkazem ni primeren za otroke?

Večina odraslih bo na nebesedne znake, ki spremljajo naše besede, pozorna in bo vedela, da v resnici mislimo ravno obratno, medtem ko otrok sarkazma ne bo zaznal. Otroci nebesedne znake sarkazma spregledajo, saj do približno osmega leta besede interpretirajo dobesedno.

Starše, ki pridejo k meni na terapijo, spodbujam, da sarkazma v odnosu z mlajšim otrokom raje ne uporabljajo. Sarkazem je lahko del šaljivega pogovora med odraslimi, za mlajše otroke pa je le redko smešen. Namesto sarkazma raje izkoristimo priložnost in se z otrokom odkrito pogovorimo ter z njim tako gradimo pozitiven in pristen odnos.

Ocena:
[Skupaj: 3 povprečno: 5]

Morda vas zanima tudi ...

Katja Z. Istenič

Sem Katja Z. Istenič, psihologinja in psihoterapevtka, ki preko terapevtske pomoči Hočem več nudim individualno, partnersko in družinsko terapijo. Napisala sem tudi knjigo Skrita uganka denarja, ki govori o razvoju zdravega odnosa do denarja. Moja glavna načela pri delu so usmerjenost v konkretne rešitve, pozitivnost, strokovnost, sodobni pristopi in učinkovitost.

Dodaj odgovor