Tega se verjetno ne sprašujejo pri vpisu v srednjo šolo
V začetku aprila je bil rok za prijavo za vpis v srednje šole. Možnost prenosa prijave za vpis v drugo srednjo šolo je do 25.4.2017.
So vaši najstniki dobro premislili kam se želijo vpisati? So na informativnih dnevih našli odgovore na vprašanja?
Večinoma jih zanima:
- Kakšen je urnik, ali pouk poteka v turnusih?
- Kakšen je dostop do šole (mestni avtobus …)?
- Bližina dijaškega doma?
- Je na šoli kakšna menza, avtomat s hrano? Je v bližini trgovina?
- Imajo svojo garderobno omarico?
- Ima šola svojo telovadnico?
- Kakšna je izbira izvenšolskih dejavnosti?
- Kateri tuji jeziki so na voljo?
- Ali je potrebna praksa? Kako pri izbiri pomaga šola?
- Kako je s statusi?
- Imajo dijaki kakšno svojo skupnost?
- Je omejitev vpisa?
- Kakšna je uspešnost na maturi?
Zastavite jim (in sebi) tudi vprašanja:
- Kako je s službami na tem področju?
Se vaš najstnik vpisuje na srednjo vzgojiteljsko šolo? Ali bodo čez 4-7 let na voljo službe? Ali bo več diplomirancev kot prostih delovnih mest?
- Kakšen delovni ritem bi jim ustrezal? Bi bili pripravljeni delati med vikendom, nočne?
Medicinske sestre delajo turnuse, enkrat dopoldne, drugič popoldne, pa nočne, vikende.
- Kakšne so plače na delovnih mestih za katere se izobražujem? Bom lahko živel po željenem življenjskem standardu?
Policisti z 10 let delovne dobe imajo 750 eur mesečne plače. Je to dovolj za najemnino in stroške, hrano, avto, bencin, počitnice in željen življenjski slog?
- Če imate doma odličnjaka, v tem primeru se navadno pričakuje, da se ta vpiše na gimnazijo. Kaj če se mu zalomi in se ne odloči za fakulteto?
Izobrazbe potem nima, saj je le gimnazijski maturant. Kaj pa če se raje vpiše na srednjo šolo tehnične smeri? Še zmeraj lahko izdela dodatni 5. predmet in se nato vpiše na univerzitetni program. Če pa ne, pa ima vsaj zaključeno srednjo poklicno šolo.
- Ali šola izvaja 5. predmet?
Na strokovnih šolah dijaki svoje izobraževanje zaključijo s poklicno maturo, za vpis na univerzitetne študije pa je potrebno opraviti še 5. predmet. Ali lahko opravljate 5. predmet kar na svoji šoli?
- Kaj delajo danes za to, da ugotovijo na kateri poklicni poti se vidijo? (primeri)
Tina je odlična. Zaradi svojega uspeha se lahko vpiše na splošno gimnazijo in tako pridobi še dodatna 4 leta, da se odloči kaj bi v življenju počela. Gimnazija naj ji ne bo v izgovor. Upam, da se vsaj v tem času preizkusi v čimveč aktivnostih in na ta način ugotovi kaj ji je in kaj ji ni všeč.
Mateja se je že od malega ukvarjala s taborništvom, tako je ugotovila, da želi tudi v nadaljnje delati z mladimi. Študij je nadaljevala na pedagoški fakulteti. A službe na tem področju ni našla. Zaradi veliko izkušenj pa se je lahko zato zaposlila v mladinskem sektorju.
Matija je dokončal pravno fakulteto. Možnost zaposlitve v tem času ni najbolj rožnata. Še dobro, da se je tekom šolanja ukvarjal s plezanjem. V tem res uživa. Tako je danes lahko trener plezanja.
Dejan je vsa leta veliko študiral, da je prišel do doktorata iz fizike. Šele tedaj je ugotovil, da se ne vidi delati v laboratoriju dneve in dneve. Pri teh letih sploh ne ve kaj bi počel v življenju. Je res vsa ta leta zapravil za nič?
Sporočilo primerov. Naj se najstniki tekom šolanja redno aktivno ukvarjajo z različnimi aktivnostmi. Naj poskušajo na različnih področjih. Enkrat, v tem nepredvidljivem trgu dela, jim bo zagotovo koristilo.
- 7 stvari, ki naj jih najstniki ne počnejo na internetu - 10. 5. 2017
- Kako najstnika naučiti ravnanja z denarjem? - 28. 4. 2017
- Žepnina, da ali ne? Koliko? - 27. 4. 2017