Zgaga v nosečnosti
Več kot polovica nosečnic pravi, da so se med nosečnostjo soočale z močno pekočo zgago, predvsem v drugem in tretjem trimesečju. Zgaga ali z drugo besedo tudi kislinska motnja, je razdraženost ali pekoč občutek požiralnika, ki ga povzroča vsebina želodca, ki se vrača iz njega.
Do pekoče zgage v nosečnosti lahko pride zaradi raznih hormonskih sprememb, ki prizadenejo mišice prebavnega sistema in toleranco različne vrste hrane. Nosečniški hormoni lahko povzročijo, da se spodnja zapiralka požiralnika (mišični ventil med želodcem in požiralnikom) sprosti in dovoljuje kislini iz želodca, da se vrne nazaj v požiralnik. Obenem pa lahko še povečana maternica pritiska na trebuh in preko tega potisne kislino iz želodca. Kljub temu, da je redko, lahko pekočo zgago v nosečnosti povzročajo tudi žolčni kamni.
Preprečevanje in zdravljenje pekoče zgage med nosečnostjo
Da bi zmanjšali težave z zgago med nosečnostjo, ne da bi škodovali svojemu otroku, lahko poskusite sledeče:
- Namesto treh velikih, raje na dan zaužijte več manjših obrokov.
- Jejte počasi.
- Izogibajte se cvrti, pekoči ali mastni hrani ter hrani, za katero same opazite, da pretirano sprosti zapiralko požiralnika in poveča možnost za pekočo zgago.
- Med hrano manj pijte. Zaužitje velike količine tekočine med hrano lahko še poveča možnost kislinskega refluksa in pekoče zgage.
- Nikoli se ne uležite takoj po hranjenju.
- Dvignite vzglavje vaše postelje, da bo glava višje od nog. Ali pa si pod ramena podložite blazine, da bi preprečili vrnitev kisline v prsno območje.
- Svojega zdravnika vprašajte po zdravilih, ki jih je v nosečnosti varno jemati in jih v lekarni dobite tudi brez recepta. Poskusite različne, da bi ugotovile, katero zdravilo vam bo ustrezno pomagalo.
- Nosite lahkotna oblačila. Tesna oblačila lahko povečajo pritisk na želodec in trebuh.
- Izogibajte se zaprtosti
Če vaša zgaga kar ne odneha, pa se le posvetujte z zdravnikom. Lahko vam predpiše zdravila, ki so za nosečnice varna. Ne glede na vse, pa bodo težave z zgago po porodu najverjetneje minile.