Gazirana pijača – če je ne pijete vi, je ne bodo niti vaši otroci
Gazirano pijačo bodo otrokom ponudili tisti starši, ki se ji niti sami ne morejo upreti. Normalno je, da bo otrok želel poskusiti vse, kar pijeta mamica in očka, v dobri veri, da najbolje vesta, kaj je dobro in varno zanj.
Nekateri verjamejo, da gazirana pijača lahko lajša želodčne težave. Novejše raziskave kažejo, da je učinek pravzaprav nasproten. Želodčna okužba začasno poškoduje želodčno steno in črevesno sluznico, pijača z visoko vsebnostjo sladkorja pa stanje še poslabša. Zaradi povečane kisline pitje gaziranih pijač povzroča zgago, velika količina ogljikovega dioksida pa lahko povzroča napihnjenost želodca.
Ali so sadni sokovi in sušeno sadje enako škodljivi kot gazirana pijača?
Na glasgowski univerzi je bila o tem narejena raziskava. Izsledki so opozorilo staršem, da so kupljeni sadni sokovi prav tako škodljivi za otroka kot ostali sladkani napitki ter pozivajo proizvajalce, da naj na etikete proizvoda dodajo opozorila, da otroci ne bi smeli zaužiti več kot 1,5 dl sokov dnevno.
Opozorilo se ne nanaša samo na sokove, temveč tudi na smutije in na sušeno sadje, ki ga lahko starši pogosto jemljejo kot nekaj zdravega, v resnici pa so polni dodanega sladkorja.
Medtem ko je sadje pravi paket vitaminov, antioksidantov, vlaknin in pravi zalogaj zdravja, so te kupljene variacije najpogosteje polne sladkorja in posledično privedejo do kariesa, ki ga povzročajo prav bakterije v ustih, ki sladkor pretvarjajo v kislino.
Moj otrok najraje pije vodo. Navadno. Negazirano.