Seneni nahod – alergija na cvetni prah
Ker je nos “prvi filter” dihalnih organov in prvi na udaru zunanjega okolja, se ni treba čuditi, da je prav alergijski rinitis oz. seneni nahod prepričljivo najpogostejša senena alergijska bolezen. Bolezen je v porastu, vse več ljudi, še posebej otrok, zboleva zanjo.
Kateri so najpogostejši alergeni?
- ambrozija
- leska
- jelša
- topol
- jesen
- breza
- platana
- hrast
- trave
- trpotec
- pravi kostanj in
- pelin
Zakaj se pojavlja alergija na cvetni prah?
Do senenega nahoda pride zaradi alergijske reakcije v otrokovem nosu. Na nosni sluznici pride do reakcije cvetnega prahu (alergena) in protitelesa (celice, ki jih naš organizem proizvaja), kar se kaže kot otekanje sluznice, ki začne izločati prozoren, voden izcedek.
Kdaj se alergija na cvetni prah prične pojavljati?
Ni ravno enostavno zadeti, kdaj se cvetni prah prične pojavljati. To je odvisno od trajanja in narave zime. Vseeno pa je to običajno aprila in maja.
Najznačilnejši znaki alergije na cvetni prah?
- smrkanje
- kihanje
- rahlo rdeče in solzne oči
- srbenje nosu in oči
Alergija na cvetni prah je pogostejša pri starejših otrocih. V prvih letih življenja otroci zelo redko zbolijo.
Kako postavijo diagnozo za alergijo na cvetni prah?
Na osnovi zgornje klinične slike je lahko postaviti diagnozo. Da bi diagnozo potrdili, naredijo še alergijske teste. To je preprost in zanesljiv način, da odkrijejo, na kaj je vaš otrok alergičen.
Najboljša preventiva pri alergiji na cvetni prah
Najboljši pristop pri zdravljenju senenega nahoda je, da se izogibate alergenov kolikor je možno. Informirajte se o času cvetenja rastlin, katerih pelod povzroča vašo alergijo oz. alergijo vašega otroka. V Sloveniji največ alergenih rastlin cveti aprila in maja. Takrat bodite še posebej previdni. Ravnajte se po pelodnem koledarju, ki daje podrobne dnevne informacije o koncentraciji cvetnega prahu v zraku.
Pred spanjem si pelode sperite iz las in se slecite pred spalnico. V mestu zračite prostore med 6.00 in 8.00 zjutraj, na podeželju pa med 19.00 in 24.00, saj je takrat koncentracija pelodov v zraku najnižja.
Nosno sluznico večkrat očistite, z nosnim pršilom z morsko vodo ali z nosno prho. Tistim, ki imajo hude težave z alergijo na cvetni prah pomaga tudi, da se takrat, ko “njihov” pelod cveti odpravijo na potovanje tja, kjer tista rastlina ne raste.
Na spletni strani Agencije RS za okolje lahko najdete biometeorološko napoved, ki vključuje podatke o koncentraciji cvetnega prahu v zraku.
Ali obstaja zdravilo za alergijo na cvetni prah?
Za boj proti senenemu nahodu so na voljo naslednja zdravila:
- Antihistaminiki – zdravila, ki zavirajo delovanje histamina, ki je eden od najpomembnejših posrednikov alergijske reakcije.
- Nazalni kortikosteroidi – za lokalno (nosno) uporabo. So zelo učinkoviti, vendar vam jih mora predpisati pediater.
- Kapljice za nos, ki pomagajo razširiti krvne žile in s tem pomagajo nazalnim kortikosteroidom, da so učinkoviti.
- Imunoterapija – dajanje majhnih količin alergena, ki ga postopoma povečujemo in dajemo v določenih časovnih intervalih.
Kako začeti terapijo?
Ni potrebno čakati, da se alergija “razplamti”. Idealno je začeti zdravljenje nekaj tednov pred začetkom cvetenja trav, četudi še ni simptomov bolezni.
To je preventiva, da se nosna sluznica za ta čas pripravi in okrepi. Ko pride cvetni prah, je nosna sluznica bolj pripravljena na obrambo.