Slabokrvnost ali anemija pri otrocih – vzroki, simptomi in zdravljenje
Skrb za otrokovo zdravje je za starša ena najpomembnejših nalog. Naj gre za prehrano, gibanje ali spalni vzorec, vedno stremimo k temu, da ima otrok neko zdravo ravnovesje.
Malčki in majhni otroci se v času svojih rastočih let soočajo s številnimi manjšimi zdravstvenimi težavami. Do tega prihaja predvsem zato, ker se njihov imunski sistem ves čas razvija. Naj gre za drisko ali pogoste prehlade in kašelj, starši bomo skozi vse otrokove razvojne faze imeli polne roke dela.
Obstaja pa še ena zdravstvena težava, ki bi jo lahko spregledali – anemija oz. slabokrvnost. Anemija zaradi pomanjkanja železa je stanje, ki predvsem prizadene ženske, ampak tudi kar nekaj otrok je nagnjenih k pomanjkanju le-tega. Slabokrvnost ali anemija je pomanjkanje potrebne količine železa v krvi.
Vzroki slabokrvnosti oz. anemije pri otrocih
Slišati bo mogoče malce presenetljivo, ampak anemija je v otroštvu ena večjih zdravstvenih težav med otroci in je v neposredni povezavi s povišanim tveganjem za otroško umrljivostjo. Seveda pa ima kar nekaj različnih učinkov na zdravje otroka.
Vzroki za anemijo so pri vsakem otroku lahko različni. Koliko je možnosti zanjo, je predvsem odvisno tudi od tega, kje vaš otrok odrašča. Dokazano je, da imajo nekatere vrste slabokrvnosti celo genetsko predispozicijo. Prav tako imajo nekatere rase večjo verjetnost za nastanek anemije kot druge.
Vzroki za pomanjkanje železa, ki je najpogostejša oblika anemije pri otrocih, so naslednji
- Prehrana, v kateri manjkajo živila, bogata z železom.
- Pospešena rast v prvem letu starosti, kar poveča potrebo po železu.
- Dolgotrajna in počasna izguba krvi, kot je krvavitev v prebavilih.
- Nezmožnost telesa za absorbiranje železa.
- Otroci niso bili dojeni.
Vsi dojenčki se rodijo z zalogo železa v svojem telesu, ker pa v prvih letih življenja hitro rastejo, potrebujejo za svojo aktivnost dodatno železo. Rastoči otroci potrebujejo približno 1 mg železa dnevno.
Znaki in simptomi anemije pri otrocih
Blaga slabokrvnost ponavadi kaže malo ali sploh nič simptomov, kar pa je tudi razlog, zakaj je bolezen v zgodnji fazi teko težko diagnosticirati. Pa vendar lahko s pomočjo nekaterih pogostejših anemičnih simptomov pri otrocih opazite pomanjkanje železa dovolj zgodaj. To so:
- slabost
- nemoč
- razdražljivost
- nenavadne prehranske zahteve
- slab apetit
- glavoboli
- zadihanost
- otečen jezik
- bleda polt
- krhki nohti
- kri v blatu
- bledikavost beločnice
Če opazite katere od teh znakov ali simptomov anemije pri vašem otroku, ga lahko naročite pri zdravniku, da to preveri. Pomembno je, da se vzrok odkrije in določi vrsto slabokrvnosti, ki je prizadela otroka, saj le na podlagi tega lahko določimo zdravljlenje.
Zdravljenje anemije pri otrocih?
Slabokrvnost pri otrocih zdravimo tako kot pri ostalih – s povečanim vnosom z železom bogatih hranljivih snovi v telo. Če je anemija pri otroku resnejša, pogosto priporočajo dodatek železa v obliki tablet oz. sirupa.
Če je vašemu otroku predpisan dodatek železa, naj ga zaužije na prazen želodec. Železo se namreč tako najbolje in najhitreje absorbira. Poleg tega pa k otrokovi prehrani dodajte več hranil, bogatih s vitaminom C, ki pospešuje absorpcijo železa. V prehrano dodajte tudi z železom bogato hrano, kot so jetra, rdeče meso, jajčni rumenjak, stročnice, rozine in polnozrnat kruh.
Izogibajte se mleka in antacidov, ki zmanjšujejo učinek vnosa železa.
Prehranjevalni načrt, bogat z železom
Preventiva pa je vsekakor najboljše zdravilo, predvsem pri otrocih, ki ne sprejemajo dobro sprememb v svoji dnevni rutini. Dodajanje hrane, bogate z železom, v otrokovo prehrano vsekakor pomaga preprečiti anemijo, predvsem tisto, ki povzroča pomanjkanje železa v krvi. Z železom bogata živila:
- slive
- ovsena kaša
- marelice
- rozine
- tuna
- ohrovt
- špinača
- listnata zelenjava
- ribe
- jajca
- fižol
- leča
- piščanec
- rdeče meso
- arašidovo maslo
- soja
- puran
- melasa
- jetrca
- mlečna formula z dodatkom železa
- materino mleko
Če ta živila vključimo v otrokovo prehrano ali preprosto dojimo svojega otroka, dokler je še novorojenček, lahko preprečimo nastanek anemije zaradi pomanjkanja železa in otroku ponudimo dovolj še kako potrebnih vitaminov, mineralov in drugih hranil.
Možni zapleti anemije pri otrocih
Prav tako kot vsa druga zdravstvena stanja, ki jih ne zdravimo, ima lahko tudi anemija negativne posledice na fizično in duševno zdravje našega otroka. Nekateri zapleti so lahko:
Zmanjšane kognitivne sposobnosti
Anemija zaradi pomanjkanja železa je v povezavi z upočasnjenim kognitivnim in fizičnim razvojem otroka.
Zmanjšanje koncentracije in težave pri učenju
Veliko ljudi verjame, da ima anemija negativen vpliv na otrokov uspeh v šoli. Pri otroku lahko pride do zmanjšanja zmožnosti ohranjanja koncentracije, težav pri učenju ali zmanjšanja pozornosti (dnevno sanjarjenje).
Zastrupitev s svincem
Anemija zaradi pomanjkanja železa pri otrocih naj bi bila en od vzrokov za zastrupitev s svincem, kar pa je resno zdravstveno stanje.
Pomembno je, da si zapomnimo, da otroci absorbirajo le 10 odstotkov vsega železa, ki ga zaužijejo čez dan. Zato naj otrok zaužije vsaj 8-10 mg železa na dan.
Če je vaš otroka slabokrven zaradi pomanjkanja železa, vedite, da ni pretiranega razloga za skrb, saj lahko na pravi način to težavo povsem enostavno odpravimo.