Vročinski udar v avtomobilu – starši, te napake nikar ne naredite
Poletje, vročina in otroci v avtomobilih
Poletje je tu in z njim visoke temperature. Žalostno je, da slišimo tudi o otrocih, ki jih starši pustijo spati v avtomobilih, dokler oni opravljajo, kar morajo, niso pa niti redke situacije, ko otrok ostane pozabljen v avtomobilu. Vprašajte se sami, kako se lahko to komu sploh zgodi. Mogoče zdaj mislite, da se to vam ne more nikoli zgoditi. Na žalost se motite. Poglejte, zakaj.
Vsi imamo svoje dnevne rutine, ki jih že avtomatično opravljamo. Pri vsaki spremembi te rutine moramo biti še posebej previdni, kajti naši možgani nas lahko prevarajo in enkrat, ko smo v tej svoji rutini, lahko zelo hitro vklopimo “avtomatskega pilota” in pozabimo tisto novo, kar smo dodali v svojo rutino.
To se lahko zgodi vsakemu!
Ni pomembno, če gre za vašega partnerja/partnerko ali tretjo osebo, ki pazi vašega otroka čez dan. Čeprav morda zveni neverjetno, a zaradi današnjega načina življenja, vsakodnevnega vrveža, stresa, pomanjkanja spanja, utrujenosti, hormonskih sprememb, še posebno pa zaradi značilnosti naših možganov, da zaporedje navajenih aktivnosti delajo avtomatično, se lahko vsakemu zgodi, da pozabi otroka v sedežu, še posebej, če vožnja otroka ni del dnevne rutine.
Po drugi strani pa en del staršev verjame, da ni nič nevarnega v tem, če otroka pustijo za kratek čas samega v avtomobilu. To je v resnici potencialno nevarno v katerem koli obdobju v letu, najnevarnejše pa je prav poleti. Lahko se zgodi, da otroka na kratko pustite v avtomobilu (medtem ko greste v trgovino kupit kakšno malenkost), vendar se vseeno zadržite dlje od načrtovanega. Mogoče ste prepričani, da ste otroka pustili zaščitenega v senci, a če se zadržite dovolj dolgo, da se avtomobil kar naenkrat znajde na soncu in se močno segreje, je otrok ogrožen. Lahko tudi napačno ocenite zunanjo temperaturo (ki je občutno višja v avtomobilu).
Kaj se pravzaprav dogaja, ko ste zaprti v avtomobilu pri visokih temperaturah?
Daljše bivanje v parkiranem avtomobilu vpliva na telesno temperaturo. Telesna temperatura se dvigne in zaradi tega pride do vročinskega udara. Posledice so lahko slabo splošno stanje, v številnih primerih pa tudi smrt celo pri odraslih osebah, otroci pa so še bolj občutljivi na visoke temperature.
Poletje in vročina v avtomobilu – dejstva
- Delno odprto okno ne vpliva bistveno na upočasnjevanje dvigovanja temperature v avtomobilu.
- Temperatura otrokovega telesa se dviguje 3 do 5-krat hitreje od temperature telesa odrasle osebe.
- V samo 10 minutah se temperatura v avtomobilu lahko dvigne za 20 °C.
- Pri zunanji temperaturi 26 °C se temperatura v avtomobilu lahko dvigne na 32 °C v samo desetih minutah. Po 30 minutah bo temperatura v parkiranem avtomobilu 45 °C.
- Ko so zunanje temperature višje, se lahko temperatura v avtomobilu dvigne do 50 °C v samo nekaj minutah.
Če ste navajeni puščati otroka v avtomobilu “samo za trenutek”, morate vedeti, kateri so znaki, da je vročina otroku škodovala, da bi se lahko pravočasno odzvali in poiskali zdravniško pomoč.
Znaki vročinskega udara
- Visoka temperatura nad 39 °C, brez znakov znojenja.
- Vroča, rdeča in suha koža
- Povečan srčni utrip
- Nemir
- Zmedenost
- Vrtoglavica
- Glavobol
- Bruhanje
- Hitro, plitko dihanje
- Otopelost
- Nezavest
Kaj narediti, če pri otroku sumite na vročinski udar?
Najpomembneje je čim prej znižati telesno temperaturo.
Pokličite nujno zdravniško pomoč, potem otroka slecite in nesite v hladnejši prostor. Če ste zunaj, otroka prenesite v senco.
Med čakanjem na zdravniško pomoč namočite brisačo ali majico v hladno vodo in ohladite celo telo. Vzemite nekaj, kar lahko služi kot pahljača in hladite otroka (fascikel, papir, kos oblačila …).
Če otrok kaže samo znake izčrpanosti zaradi toplote, ga peljite v hladnejši prostor, zaželeno je, da je klimatiziran. Dajte otroku dovolj tekočine. Pazite, da ni preveč sladka ali prehladna. Tuširanje ali kopanje v mlačni vodi lahko tudi pomaga. Zaželeno je, da otrok ostane v zaprtem prostoru in preostanek dneva počiva. Če v kratkem ne pride do izboljšanja stanja, odpeljite otroka k zdravniku.
Kako preprečiti vročinski udar?
- Ne puščajte otrok v avtomobilu brez nadzora, ne glede na starost, četudi so šipe delno odprte.
- De dopuščajte igranja v avtomobilu brez nadzora odrasle osebe. Naučite otroka, da avtomobil ni primeren za igranje.
- Avtomobil naj bo zaklenjen, ko niste v njem, ne glede na to, kje je (npr. v vaši garaži ali na dvorišču).
- Ključi in avtomobilski daljinski upravljalniki naj bodo izven dosega otrok.
- Če vozite otroka in to ni del vaše dnevne rutine, postavite nekaj, kar boste potrebovali, na zadnji sedež (mobilni telefon, aktovko, torbo …).
- Vozite v avtomobilu večjo plišasto igračko. Ko ni otroka, naj bo igračka v avtosedežu, ko pa daste otroka v avtosedež, igračko prestavite na sprednji sedež. Tako bo lahko služila kot vizualni opomnik.
- Navadite se pogledati zadnji del avtomobila, preden avtomobil zaklenete in se oddaljite od njega.
- Če otroka vozi nekdo, ki mu to ni dnevna rutina, preverite po telefonu, če je otrok prišel na cilj (vrtec, šola …).
- Če ne morete najti otroka, ki se je igral na dvorišču, takoj preverite avtomobil in prtljažnik.
Če opazite otroka samega v avtomobilu, reagirajte. Če se vam zdi, da ima otrok povišano telesno temperaturo ali da mu ni dobro, umaknite otroka iz avtomobila čim prej in poiščite zdravniško pomoč.
Najpomembneje – nikoli ne puščajte otroka v avtomobilu, ne glede na to, kako kratko se mislite zadržati izven njega.