Žalovanje – ko damo prostor bolečini

Povezava do FB skupine >>> FB skupina Odgovorno starševstvo
Stik z žalostjo, osamljenostjo, jezo, strahom, občutki krivde, tudi neprimernosti in sramu zaradi izgube, je lahko izjemno boleča izkušnja. Ko boli vsak dih in imamo občutek, da tega ne bomo preživeli. Ko si želimo samo, da bi nekdo lahko iz nas iztrgal to bolečino. A če se ji izogibamo in ji ne damo časa in prostora, da se sprocesira ter pademo v različne obrambne mehanizme za to, da ne bi čutili, vsa ta čustva ostajajo v nas, za “debelimi zidovi”. In za držanje le-teh porabimo ogromno energije, ki bi nam bila drugače na voljo za naše življenje in odnose.
Kako se bomo na neko izgubo odzvali je močno odvisno od več dejavnikov: npr. naših preteklih izkušenj z izgubami (vsaka pomembna izguba lahko prebudi namreč ostale neizžalovane izgube), od tega kakšna orodja za soočanje s stresom in regulacijo težkih čustev smo se naučili v otroštvu ob naših starših, ali so odnosi za nas varno zatočišče in ali imamo oporo, na katero se lahko naslonimo …
.
Če smo obkroženi z ljubečo oporo, veliko lažje hodimo to pot. Ko nekdo zdrži ob nas in naši bolečini, ne da bi nas spreminjal, nam dajal nasvete in »modre misli«, nas priganjal ali skušal »reševati iz temne jame«, temveč samo je z nami na sočuten način, veliko lažje svoja čustva sprejmemo in v polnosti izrazimo. Ko čutimo, da nas nekdo res sprejema v tem kar smo smo, smo lažje nežni do sebe in svojega procesa. Zato je tako zelo zdravilno, da predvsem v primeru kadar čutimo, da nas naši najbližji ne znajo/zmorejo podpreti v našem žalovanju, poiščemo svoje pleme ljudi (četudi online), ki so doživeli podobno izkušnjo izgube in kjer prejmemo razumevanje in sočutje, ki ga bolečina potrebuje.
Prav tako nekaterim osebam pomaga skozi ta proces izražanje bolečine na ustvarjalen način: preko pisanja »dnevnika«, bloga, pesmi, pisem, risanja, slikanja, stika z zemljo, naravo, preko glasbe ali giba…karkoli preko česar lahko svoji bolečini dovolijo prosto pot, da se izrazi in ne ostaja ujeta v telesu.
In ko vsak na svoj edinstven način hodimo po tej poti celjenja, korak za korakom, ko spoštujemo svoj čas in način, pride dan, ko se v našem srcu ponovno ustvari prostor tudi za druga občutja, ki niso le bolečina. Za veselje in nov smisel.
In ko nas kasneje ponovno zajame bolečina, ki prihaja v valovih, ki nas včasih lahko presenetijo, vemo, da smo preplavali že ogromno neurij.
Ker smo se naučili plavati z valovi bolečine, jim pustiti, da nas nesejo ne da bi se jim upirali -, lahko te valove kasneje lažje preživimo in se z njimi pomikamo naprej na naši poti.
- Soočanje s stisko bližnjih - 2. 9. 2022
- Kako postaviti mejo, ko nas naši bližnji ne sprejmejo v naši bolečini? - 2. 9. 2022
- Sprejemanje svojih in otrokovih čustev - 2. 9. 2022