Povezovanje mamic
Piše Saša Petrovič, zakonska in družinska terapevtka
Ljudje hrepenimo po varnih, toplih, zaupanja vrednih odnosih vse življenje. Strah pred osamljenostjo je genetsko zapisan, saj je bilo preživetje posameznika odvisno od močne skupnosti. V preteklosti je imela mlada ženska veliko podpore v razširjeni družini, danes pa ostane sama doma z dojenčkom. Zato je za žensko na začetku materinstva zelo pomembna tudi socialna mreža zunaj družine. Družba, sprememba okolja in svež zrak dobro vplivajo na mamico ter posledično tudi na dojenčka. Če se zapre med štiri stene, se lahko hitro znajde na meji z depresijo.
Stik z zunanjim svetom, po možnosti z mamicami, ki so prav tako na porodniškem dopustu, pa ji daje občutek, da ni sama. Obstajajo razne podporne skupine za mamice, plavanje z dojenčki, telovadba, predavanja o prehrani malčkov, kjer se lahko spletejo prijateljske vezi. Mamice se velikokrat povežejo tudi preko skupin na socialnih omrežjih. Dobijo se na sprehodu z vozički in si delijo tako vesele trenutke kot tudi težke preizkušnje. Ko ženska zaupa nekomu, ki ga razume, se občutja žalosti, jeze, sramu in nemoči zmanjšajo, saj odnos podobno kot lahko rani, lahko tudi zdravi. V primeru večjih psihičnih težav, ki se pojavijo v najranljivejšem obdobju nosečnosti in po porodu pa svetujem strokovno pomoč.
Sama vodim podporno skupino za mamice z dojenčki. Vsakih 14 dni imamo na voljo prostor, kjer se lahko v miru pogovarjamo. Med pogovori se prilagajamo potrebam dojenčkov. Previjanje, dojenje, hranjenje, igranje, spanje je nekaj, kar sodi zraven. Skozi srečanja se gradi varno povezovanje, kjer je dovoljena ranljivost in vsa čutenja, ki spremljajo žensko ob začetkih materinstva. Včasih sočutno poslušanje pomaga več kot tisoč nasvetov. Občutek, da te nekdo razume in celo doživlja podobno, razbremeni človeka. Teme niso vnaprej določene in jih sproti soustvarjamo, saj damo priložnost vsaki mamici, da pove o čem premišljuje in s kakšnimi izzivi se trenutno sooča. Velikokrat iz ene pripovedi nastane dolg, zanimiv pogovor.
Ženski partner ne more nuditi tako globokega razumevanja kot druga ženska, ki je v vlogi mame. Moški so naravnani na iskanje hitrih rešitev, ženska pa potrebuje biti slišana in videna v svojem pogledu na svet. Ponavadi namesto razumske rešitve problema potrebuje le občutek varnosti in da nekdo reče ‘tukaj sem, ob tebi.’ Zelo pomembno je, da ima možnost izraziti vsa svoja čutenja, dvome, bolečine in tudi lepa občutja. Biti slišana, videna ter sprejeta je tisto, kar daje občutek pripadnosti in povezanosti. Prav tako prijateljice, ki še nimajo svojih otrok ne zmorejo začutiti močne spremembe, ki se je zgodila že z začetkom nosečnosti. Zato vzpodbujam mreženje in prijateljstva žensk, ki so v podobnem življenjskem obdobju. Skupnost daje moč, ki vliva upanje, ljubezen in varnost.
- Virtualno dopisovanje - 20. 7. 2019
- Nespoštljiva komunikacija v družini - 18. 6. 2019
- Odvisnot od odnosa - 6. 5. 2019