Prostor za učenje in učno okolje

Povezava do predstavitve >>> Odgovorno starševstvo
Povezava do FB skupine >>> FB skupina Odgovorno starševstvo
Piše Lea Čerin
Učenje za mizo je še vedno pogosto in s strani staršev zaželeno. Vendar, ker v šoli sedijo 5-6 ur, menim, da si doma lahko privoščijo nekoliko več svobode. Predvsem gibalni tipi ne zmorejo daljšega sedenja. Smiselno je preizkusiti več učnih položajev, da ugotovi, kateri mu najbolj ustreza in kdaj.
Učenje na postelji – da, v kolikor ga ne uspava. Koristno je tudi menjavanje učnih prostorov, saj so raziskave pokazale naslednje: ker ne moremo predvideti konteksta, v kakšnem bomo morali izkazati znanje (menjava učilnic ali učiteljic), je bolje, če menjavamo okoliščine, v katerih se pripravljamo. Vsaka sprememba rutine dodatno obogati učenje in pripomore, da je snov, ki jo ponavljamo, dosegljiva dalj časa. Občasno menjavanje učnega prostora in položaja je torej koristno za učenje.
Seveda so pomembni tudi svetloba v prostoru, stol, pripomočki, temperatura prostora.
Kaj pa glasba med učenjem?
Vsaka glasba ne zavira učenja, lahko nam celo koristi in pomaga pri učenju, kar pa je odvisno od vrste umskega dela in vrste glasbenega ozadja. Najbolj primerna je klasična glasba, presenetljivo pa tudi tehno in rock. Neprimerne pa so radijske oddaje, ker prekinjajo glasbo in vključujejo komentarje. Glasba med učenjem je odvisna od osebnega nagnjenja. Preizkusite ali se vaš otrok bolje osredotoči na učenje z glasbo ali brez nje. Na Youtube vtipkajte brain music, study music … in jo uporabite kot ozadje. Seveda je spet odvisno od posameznika ali mu takšna glasba ustreza.
Prostor naj bi bil tak, da pritegne k učenju, četudi je nekoliko neklasično urejen, z gugalnikom ali žogo za sedenje namesto stola.
Si učno snov izpisuje v poseben zvezek? Ki ga potem zapre in pospravi? Poskusite drugače. Učno snov si še zmeraj lahko izpiše, v obliki ključnih besed / simbolov, le da na majhne liste – ‘POST IT’ listki so dovolj.
Razlika v izpisovanju v zvezek ali na post listke je v tem, da post listke lahko nalepimo na steno, kamorkoli (pri vhodnih vratih, na kopalniško ogledalo, ob stikalu za luč …). Če imamo nek podatek pred očmi večkrat na dan, si ga hitreje zapomnimo (definicije, formule …). Pogledamo jih zavestno ali nezavestno. Ker možgani ne delujejo linearno, si te podatke kot oblačke zapomnijo in umestijo na pravo mesto.
Lea Cerin
Latest posts by Lea Cerin (see all)
- Potovanje v svet učenja - 23. 9. 2020
- Naj bo otrokovo učenje pospešeno, enostavno in tudi radovedno - 8. 12. 2018
- Sproščeno in učinkovito učenje - 5. 12. 2018