Za kazen pa brez žepnine
Piše Maja Virant, Finance
“Včasih starši preprosto ne vedo, kako ukrotiti svoje otroke in posegajo po zares drastičnih ukrepih. “Hišni zapor” je zdaj le dodatek, bolj boli odvzem tehnike, najbolj pa udari odvzem žepnine, “pravi 17 – letni Maks.
Pred približno letom dni so se Maksu, dijaku tretjega letnika gimnazije Poljane, v redovalnici začele serijsko nabirati nezadostne ocene in njegovi starši so se to odločili nemudoma in neusmiljeno kaznovati. Ostal je brez elektronike, žepnine in izhodov, dokler se ocene v redovalnici ne popravijo. To je pomenilo dva meseca garanja, a vrnitev bonitet ni bila dolgotrajna. »V petek zvečer sem šel ven, v ponedeljek pa zakoličil matematiko … in sem bil spet tam, kjer sem začel.« Po letu dni je kalvarija enic za njim in zdaj bolj svobodno diha. Zanimivo, ni ga prizadel odvzem tehnike, ampak denarja: »Na začetku sem sicer pogrešal brskanje po družabnih omrežjih, poslušanje glasbe na avtobusu ali pa zabavo s prijatelji, toda sčasoma sem na to pozabil in prebolel izgubo tehnoloških igračk. Nisem pa se mogel privaditi na življenje brez denarja za takšne ali drugačne malenkosti in pošteno sem se oddahnil, ko sem popravil ocene in si spet pridobil ta mali dohodek.”
Kazen za slabo oceno
Maks pravi, da še zdaleč ni edini s takšnim kazenskim režimom. Z mini anketo je ugotovil, da ima kar dve tretjini njegovih sošolk in sošolcev podobno kazen za negativne ocene v redovalnici. Le tretjina tretješolcev za slabe ocene ni kaznovana. Kaj pa učinek? Maksu je v letu dni uspelo negativne ocene relativno trajno spraviti v pozitivno smer, a kot nam je povedal, on in večina njegovih sošolcev kazni ne jemlje resno in jih ne prizadene toliko, da bi se zaradi tega z učenjem bolj potrudili.
Kazen ne sme biti prvi odziv na slabe ocene, pravi psihologinja in psihoterapevtka Katja Z. Istenič iz Hočem več. Najbolje je najprej ugotoviti, zakaj se to sploh dogaja. Mlade bi moral najprej čakati pogovor s starši, s katerim bi skupaj ugotovili, zakaj dobiva slabe ocene. Ali dobiva slabe ocene le pri enem predmetu ali pr večini? Morda se preprosto ne zna učiti ali si primerno razporediti učenja? Morda ne loči med tem, da le neosredotočeno gleda v zvezek, in med tem, da znanje tudi resnično usvoji? Ali pa ga motijo dejavniki, kot so televizija, mobilnik, družabna omrežja, in potrebuje več spodbude, da jih odstrani? Šele ko ali če nič ne zaleže, sledi kazen.
Odvzem denarja – da ali ne
Kaznovanje z odvzemom žepnine je povsem smiselno, meni finančni svetovalec Matjaž Štamulak iz podjetja Cresus: »Denar sicer ne more biti edino sredstvo za nagrajevanje ali kaznovanje, je pa vsekakor zelo učinkovito, še zlasti ko mora otrok dati svoj denar, ki ga je prislužil ali zaslužil z žepnino.« V tem primeru drugače vrednoti neko nagrado ali kazen, saj se dotika njega osebno in njegovega denarja. Bolje je, če starši žepnino za nekaj časa zamrznejo, ne pa trajno odvzamejo, saj je to globlji poseg v neodvisnost. Če so starši pod določenimi pogoji dali žepnino, jo lahko pod določenimi pogoji (kršitvami nekih dogovorov) tudi odvzamejo, pravi Štamulak in dodaja, da je pomembno le, da so pravila igre vnaprej določena, torej tudi kazen.
Pomislite na svojo mladost. Kako in kolikokrat so vas starši kaznovali? Pa je zaleglo?
Nekateri starši so pri kaznovanju zelo iznajdljivi … morda kar malo preveč. Poglejte nekaj najbolj izvirnih možnosti kaznovanja:
- Kazen določi brat ali sestra (tega si resnično ne želiš)
- Zasedba Facebookovega profila z novimi fotografijami in zapisi, da je račun blokiran, ker si kaznovan. (Predstavljaj si, da ti starši nastavijo drugo profilno fotografijo ali da nanjo napišejo, da si kaznovan/a in da se lahko tvoji prijatelji za vse informacije obrnejo nanje. Groza!)
- Prodaja vstopnice za koncert. (To se je dejansko zgodilo neubogljivi punci, ki so ji starši kar na eBayu prodali vstopnico za koncert skupine OneDirection s podrobnim pojasnilom, za kaj je dobila kazen. Tragedija!)
- Majica s fotografijo očeta na sprednji strani. (To je morala revica nositi v šolo, ker je zvečer zamudila dogovorjeno uro.)
- Oče v vročih hlačkah. (Neki 52 letnik ni mogel prepričati svoje hčerke, naj ne nosi tako kratkih hlač, zato si je, ko sta šla skupaj na kosilo, oblekel najkrajše možne kratke hlače iz džinsa. O, sramota!)
Anketa med mladimi
Patricija, 15 let:
»Starši me niso nikoli kaznovali. Ko sem naredila kaj narobe, so me okarali in mi povedali, kako bi
morala ravnati, in to je pri meni že delovalo.«
Ana, 15 let:
»Starši so me največkrat kaznovali s tem, da so me okregali in poslali v sobo. Niso me omejili s časom, ampak sem lahko iz sobe odšla, ko sem hotela, kar sem storila, ko sem se umirila. Kazen je zalegla. Včasih so mi tudi preprečili gledanje televizije za kakšno uro ali pa mi niso pustili gledati filma. To me je precej razjezilo, ampak starši nikoli niso popustili. Edina možnost, da sem gledala televizijo, je bila, da sem bila pridna. Kazni, ki sem jih dobila, se mi zdijo precej učinkovite.«
Matevž, 16 let:
»Starši so me navadno kaznovali tako, da so mi prepovedali treninge atletike. Čeprav je bila kazen zame ustrezna, ker je atletika v mojem življenju številka ena, je zalegla le za nekaj časa. Ko sem bil mlajši, so mi tudi odvzeli elektroniko, zdaj pa tega ne počnejo več.«
Nives, 20 let:
»Starši so me kaznovali tako, da sem morala v kotu sedeti pet minut in razmisliti o svojem vedenju. Največkrat sem bila kaznovana zaradi svoje trme. Telefona mi niso nikoli vzeli, ker takrat še niso bili tako dragoceni.«
Alenka, 15 let:
»Zdi se mi, da starši zelo dobro vedo, kakšna kazen je za njihovega otroka najbolj učinkovita. Mene kaznujejo tako, da mi vzamejo telefon, kar je zame najhujša kazen, ali pa mi ne dovolijo kam iti. Kazen traja toliko časa, dokler se ne opravičim, napako popravim ali se kako oddolžim.«
Rok, 14 let:
»Starši me kaznujejo tako, da mi za teden dni ali še dlje vzamejo telefon in toliko časa tudi ne smem obiskovati svojih prijateljev. Zdi se mi, da takšna kazen največkrat ne zaleže.«
8 pravil kaznovanja, ki jih svetuje Katja Z. Istenič, psihologinja in psihoterapevtka
Kaznovanju se, roko na srce, težko izognemo. Še najbolj pridni imajo kdaj kakšen izpad, zaradi katerega lahko starši potegnejo na plan svojega jokerja: kazen. A če hočejo, da deluje, morajo poznati nekaj pravil.
Pomembno je, da starši jasno povedo, kaj jim pri vedenju otrok ni všeč. Če ne prenehajo oziroma ne naredijo tistega, kar starši želijo, lahko ti zagrozijo s kaznijo, in če to ne zadostuje, šele takrat lahko kaznujejo.
Starši morajo vedenje otroka pokritizirati takoj, ko ga opazijo, taka kritika je najbolj učinkovita.
Pokritizirajo lahko vedenje (»Ni mi všeč, da nisi pomil posode za seboj.«), nikoli osebnosti (»Len si!«).
Če starši želijo, da kazen deluje, je zelo pomembno, da so jo pripravljeni tudi dejansko izvesti, če bo to potrebno. Če denimo zagrozijo, da bo otrok moral ponoči spati zunaj s psom, če ne poje večerje do konca, ali da ga bodo pustili ob cesti, če ne bo nehal vpiti v avtu, to ni primerna grožnja, saj tega ne bodo resnično storili.
Najbolje je zagroziti s kaznijo, ki vzame bonitete, denimo odvzem telefona, tablice, ali pa naložiti dodatno delo.
Starši morajo biti trmasti in vztrajni, ne glede na to, kako neprijetno jim je (in kako milo otrok prosi in zagotavlja, da bo naslednjič drugače). Če takrat po pustijo, jih otrok ne bo jemal resno in jih tudi v prihodnje ne bo upošteval.
Kaznovanje ne sme biti edina vzgojna metoda, starši morajo znati tudi pohvaliti za dobro opravljena dela.
Absolutni NE kaznovanja je ignoriranje, kritiziranje osebnosti ali kakršnakoli oblika nasilja.
Prispevek je bil najprej objavljen v reviji Finance.