Zakaj je cink pomemben za otroke?
Cink spada med minerale bistvenega pomena. Najdemo ga v različnih živilih, kot so rdeče meso, kruh z žitaricami in žita, suhi fižol in morski sadeži. V majhnih količinah ga najdemo tudi v materinem mleku.
Cink je ključnega pomena za normalno rast in razvoj reproduktivnih organov in možganov ter ima pomembno vlogo pri normalnem delovanju imunskega sistema in pri številnih drugih procesih v telesu. Pomanjkanje cinka povezujejo z zmanjšano rastjo, težjimi prehladi in okužbami, pomanjkanjem spomina, motnjami pri učenju in s slabo pozornostjo.
Zakaj je cink tako pomemben?
Cink je sestavni del več kot 200 proteinov v organizmu, vključno s številnimi encimi in ima velik pomen za rast in razvoj otroka. Celotnega pomena cinka v organizmu ne bi zajeli še v tako dolgi razlagi, zato omenimo le najpomembnejše.
- Cink pomaga v borbi z virusnimi okužbami zgornjih dihalnih poti, tako da blokira pomemben encim rinovirusa, enega od najpogostejših povzročiteljev prehlada in s tem preprečuje njegovo razmnoževanje in širjenje po organizmu. Poleg tega neposrednega učinka na viruse cink sodeluje tudi pri zaščiti organizma pred mikrobi in je pomemben del zdravega imunskega sistema otroka. (to seveda velja tudi za starše)
- Cink deluje antioksidativno, saj nevtralizira “višek” kisika (in prostih radikalov) ter tako ščiti pred prehitro obrabo in staranjem kože in mišic.
- Cink pospešuje celjenje ran po poškodbah.
- Cink pomaga pri zdravljenju pleničnega izpuščaja, pospešuje obnavljanje poškodovane kože in vrača njeno zaščitno funkcijo, ki je zelo pomembna v tako občutljivem času življenja otroka.
- Cink ima pomembno vlogo pri razvoju kosti in tudi pri aktiviranju vitamina A, ki je zelo pomemben za zdravje otrokovega vida.
- Pokazalo se je, da je cink pomemben pri presnovi, nekatere raziskave pa so pokazale, da lahko pomaga celo pri zdravljenju driske.
- Cink je nujen za pravilno delovanje živčnega sistema, kot tudi za tvorjenje pomembnih hormonov (inzulina, rastnega hormona).
- Cink je pomemben za moško plodnost – spodbuja tvorjenje spermijev in preprečuje povečanje prostate.
Koliko cinka potrebuje moj otrok?
Priporočljivo je, da otroci, stari od enega do treh let, zaužijejo 3 mg cinka dnevno, otroci med štirim in osmim letom 4 mg, otroci med 9 in 13 letom pa 6 mg cinka na dan. To lahko dosežemo z zdravo prehrano in z dodatkom cinka.
Katera živila so dober vir cinka za otroke?
Ostrige vsebujejo več cinka kot katerakoli druga hrana, vendar je zelo verjetno, da otroci teh školjk ne bodo marali. Cink najdemo tudi v naslednjih otrokom prijaznih živilih:
- govedina
- svinjski zrezki
- pečen fižol
- piščančje prsi
- indijski oreščki
- čičerika
- mocarela in švicarski sir
- oves
- mandlji
- rdeči fižol
- grah
- rak in jastog
Brez cinka ni zdravega odraščanja in funkcionalnega organizma.
Kateri so najpogostejši znaki pomanjkanja cinka?
V razvitih državah otrokom le redko primanjkuje cinka. Najpogostejši razlog za pomanjkanje cinka je neustrezna prehrana, lahko pa do pomanjkanja pride zaradi različnih bolezni ali stanj (slaba absorpcija hranilnih snovi), nekaterih prirojenih bolezni, kroničnih bolezni jeter ali ledvic, diabetesa, nekaterih malignih bolezni. Živila z veliko vsebnostjo fitatov, kot so žita in stročnice, kofein iz kave in čaja, zmanjšajo absorpcijo cinka.
Dolgotrajno pomanjkanje cinka pri otroku povzroča pritlikavost, nerazvitost spolnih žlez, kožne spremembe, oslabitev imunskega sistema, pa tudi izpadanje las, anoreksijo, nočno slepoto, anemijo, letargijo in počasnejše celjenje ran.
Pomanjkanje cinka med nosečnostjo lahko povzroči okvare ploda in nizko porodno težo otroka, lahko pa privede tudi do zapletov pri porodu.
Ali lahko s cinkom pretiravamo?
Čeprav telo cink zelo potrebuje, je lahko prekomerna količina škodljiva. Večje količine cinka zmanjšajo absorpcijo železa in bakra, kar povzroči anemijo in oslabitev imunskega sistema, v hudih primerih pa lahko pride do driske in bruhanja.
Če upoštevamo priporočene odmerke, otroka ne moremo predozirati.
Kdaj je priporočeno povečati vnos cinka?
Pri hudi podhranjenost in driski je priporočeno nadomestiti izgubo cinka. Dodatek cinka, zlasti pri otrocih z manjšo porodno težo, preprečuje bolezni (vnetje pljuč), zmanjšuje pogostost in moč driske in niža smrtnost.
Za skrajšanje trajanja prehladov in lajšanje simptomov virusnih okužb dihalnih organov uporabljamo cink v obliki tablet ali pastil za grlo.