Otroci se morajo igrati. Nekaj idej, kako začeti

Otroci se morajo igrati. Nekaj idej, kako začeti

Kako pomagati otroku, da zvečer zaspi

Recite lahko noč vsem delom otrokovega telesa, ob tem se jih nežno dotaknite in rahlo masirajte.

»Lahko noč, ramena … lahko noč, roki … lahko noč, komolca … lahko noč, podlahti … lahko noč, zapestji … lahko noč, nogi … lahko noč, prstki.«

Vzemite si čas, da otrok sprosti vsak del svojega telesa toliko, da to opazite. Bolj kot se lahko z otrokom enostavno sprostita in povežeta, bolj pomagate otroku, da se svojega telesa zaveda in je popolnoma prisoten.

Ko vaš otrok nekaj ukrade

Spravite ga v smeh s tem, ko plišasto živalico obsodite »kraje« stvari po vsej sobi. Medtem mamica plišaste igračke išče po sobi ukradene reči – »Nikjer ne morem najti pasje posode! Kam je šla?!« seveda je kup ukradenih reči naravnost pred njo. (še vedno se boste morali pogovoriti z otrokom glede tega, da si ukradeno želi obdržati, ampak mora vseeno vrniti in da naj vas v bodoče vpraša, ko si nečesa želi. Ampak igranje takšne igre bo odvzelo sram in napetost iz situacije za oba in vam bo pomagalo, da se vam otrok odpre.)

Ko vaš otrok vrešči ali se pritožuje

Dajte mu dovoljenje. »Dobro, toliko je že bilo pritoževanja (ali glasnega vreščanja)! To je tvoja zadnja priložnost za pritoževanje (vreščanje) za danes. Nastavila bom uro in si ušesa pokrila s slušalkami. Hočem, da se naslednje tri minute pritožuješ (vreščiš), kolikor le lahko. Imaš le tri minute, zato jih dobro izkoristi. Potem pa gremo vsi spet nazaj na normalno jakost in ton govora. 1, 2, 3, ZAČNI!«

Kako pomagati otroku, ki se sooča z izzivom, kot je začetek šole, nesoglasje na igrišču ali bolezen

Ena plišasta žival naj bo starš, druga pa otrok. Z njima odigrajte situacijo. Ko uporabite igrače, se pomaknete en korak stran od realnosti in večina otrok se tako počuti bolj udobno, nekateri pa situacijo radi celo odigrajo sami. (dobro nadomestilo za plišaste igrače).

»Pretvarjajva se, da sva v peskovniku in bi rada imela tvoj tovornjak, ti pa ga nočeš deliti« ali »pretvarjajva se, da si ti učitelj jaz pa učenec« ali »pretvarjajva se, da si ti zdravnik jaz pa pacient«. Igranje takšnih situacij, ki so za otroke tako zelo stresne, jim pomaga, da se počutijo bolje v nadziranju svojih čustev in jim omogoča, da so oni tisti, ki imajo moč v znanih situacijah, ko so se v resničnem življenju počutili nemočne ali ponižane.

Kako se spopasti s problemom, ki se ves čas ponavlja, kot je na primer otrok, ki se obotavlja ob vstajanju ali spravljanju v posteljo

Enkrat med vikendom v roke vzemite plišasti igrači mame in otroka. Naj odigrata jutranjo (ali večerno) rutino. Mali naj se upira, nerga, podivja. Mama naj znori (ampak ne prestrašite otroka s pretiravanjem. Naj bo mama smešna, nesposobna tečnoba). Vaš otrok bo fasciniran. Nato predajte mamo svojemu otroku in situacijo ponovno odigrajta. Naj bo smešno, da se bosta oba smejala in sprostila napetost. Poskrbite, da bodo vključeni tudi scenariji, ko gre otrok v šolo v svoji pižami ali mama v njej v službo ali ko otrok na mamo kriči, da naj pohiti in se pripravi ali mama reče »Koga briga sestanek? Povejva šefu, da je pomembnejše najti avtomobilček!«

V fantaziji mu omogočite tisto, česar v realnosti ne more imeti. Lahko se celo naučite, kako stvari speljati bolje. Skoraj zagotovo pa se boste bolje razumeli in sodelovali z otrokom v ponedeljek. Nenazadnje boste videli, kakšen je vaš vpliv na otroka.

Za ponovno vzpostavljanje povezave

Začnite boj z blazinami ali sneženimi kepami, boj rokoborbe, v katerem se borita, da en drugemu sezujeta nogavice v zameno za objeme. Ali pa dajte otroku v roke blazino in mu jo poskušajte ukrasti. Otrok naj vedno zmaga. Otroci potrebujejo nekaj grobosti, mogoče pa bo všeč celo vam!

***

Dokler se vaš otrok smeji, igra deluje pri lajšanju tesnobe in povečuje dobro počutje. Ne bodite presenečeni, če se bo otrok te igre želel igrati vedno znova. Sproščajo stres, pomagajo otroku obvladovati čustva – in, verjemite ali ne, res so zabavne.

Lawrence Cohen/ahaparenting.com

Ocena:
[Skupaj: 12 povprečno: 3.9]

Morda vas zanima tudi ...

Dodaj odgovor